Hair Trans Globe Hair Trans Globe Hair Trans Globe

Saç Dökülmelerinin Nedenleri Nelerdir?

Şimdi paylaş


Saç dökülmesinin başlangıcı, dökülmenin gözlendiği alan, saç dökülmesinin oranı yaşa bağlı olarak ve kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Dünya üzerinde kadınların %40’ı, erkeklerin ise %70’inden fazlası dökülme sorunu yaşamaktadır.

Saç kaybının tedavisi sorunun kaynağına göre farklılıklar göstermektedir. Bazen altta yatan ve dökülmeye sebep olan hastalığın tedavi edilmesi, vücutta eksik olan minerallerin yahut vitaminlerin yerine konulması saç kaybını durdurabilmektedir. Bazı durumlarda ise saç kaybını durdurabilecek herhangi bir şey yoktur ve tek çözüm saç ekimidir.

Saç dökülmelerinin en önemli sebepleri arasında genetik yatkınlıklar, yanlış beslenme yada yetersiz beslenme, aşırı kilo alımı yahut kaybı, kadınlarda hamilelik ve emzirme dönemi sonrasında yaşanan metabolik değişimler, zehirli kimyasallar, şok diyet uygulamaları, ilaç kullanımından doğan yan etkiler, yaşlanma, stres, erkeklik hormonunun fazlalığı, yanlış kozmetik ürün kullanımı ve psikolojik problemler yer almaktadır.

Genel olarak kadın ve erkekler de gözlenen saç dökülme sebeplerini gruplandıracak olursak; Erkeklerde ki saç kaybının başlıca nedenleri genetik aktarımken, kadınlarda gözlemlenen saç kaybının nedenleri; hormonal değişiklikler, polikistik over sendromu, hamilelik, menopoz, doğum kontrol hapları,  tiroid sorunları gibi bazı rahatsızlıklar, kansızlık ve demir başta olmak üzere mineral eksiklikleri ve stres olarak farklılık göstermektedir.

Ayrıca saç kaybına neden olan bazı hastalıklarda bulunmaktadır. Bu rahatsızlıklar; saç derisinde sedef, saçkıran, kıl kökü iltihabı, seboreik dermatit olarak sıralanabilir. Bu rahatsızlıklar ve tedavi şekilleri de ileride yaşanacak saç kaybının sebepleri olabilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Bütün hakları saklıdır Hair Trans Globe | Proglama ve Tasarım : Planet WWW