Hair Trans Globe Hair Trans Globe Hair Trans Globe

Saç Dökülmesi Nedir?

Şimdi paylaş


Irklara göre değişim göstermekle birlikte, her insanın kafasında yaklaşık olarak 100-150 bin adet saç teli bulunur. İnsanlar fark etmeseler de gün içerisinde 50- 100 adet saç telini kaybederler. Bu dökülme normal sınırlar içerisinde kabul edilir çünkü her saç telinin bir ömrü vardır ve belirli bir döngü içerisinde gelişim gösterir. Saç uzamasını gerçekleştiren, büyüme ve dinlenme evlerini içeren bu döngüye büyüme döngüsü denir. Bu döngü içerisinde büyüme evresi 2-8 yıl sürer. 2-4 haftalık bir parçalanma döneminin ardından saç dinlenme evresine geçer. Bu evre yaklaşık olarak 3 ay sürer. Bu evrede küçülmüş saç hücresi yeni saç teli uzamasını gerçekleştirene kadar eskisine tutunur. Yeni saçın uzamasıyla beraber hücre tekrar dinlenme evresine geçer. Bu dinlenme  evresi sonucunda saçlar dökülür, dökülen  saç köklerinden yeni saçlar çıkmaya başlar ve bu döngü bu şekilde devam eder.

Saç dökülmesi bu döngünün bozulması yahut yavaşlaması ile meydana gelmeye başlar. Saç dökülmesinin ne kadar süreceği dökülme nedenine bağlıdır ve pek çok dökülme nedeni bulunmaktadır. Kimi saç dökülmesi nedenine bağlı olarak 1 ile 5 ay arasında sürerken kimi saç dökülmesi 6 ile 12 hafta arasında sürer.

Saç dökülmesine tıp dilinde ‘alopesi’ adı verilir. İnsanlar için yaşamsal bir önemi olmamakla beraber önemli psikolojik işlevi bulunmaktadır.

Saç teli keratin adı verilen bir tür atık maddeden oluşur. Saç kökü hariç saç teli tamamen cansız bir yapıya sahiptir. Saç kökü kafa derisinin altında bulunan saç folikülünün içerisinde yer alır. Saça yaşam veren ve onun beslenmesini sağlayan temel yer burasıdır. Saç dökülmeleri folikül sağlıklı ise hiçbir önem taşımaz. Çünkü dökülen saçın ardından yenisi çıkar. Eğer folikül sağlıklı değilse, saçı besleyemeyecek, dökülmesine neden olacak ve saçın yerine yenisini üretemeyecektir.

Kadınlarda saç dökülmesi genellikle alın çizgisinin hemen önünde yer alan saç hattının gerisi ile kafanın arkasında yer alan vertex bölgesi arasında saçın seyrelmesi olarak görülür. Kadınlar da belirli bir bölgede kellik oluşması yerine saç yoğunluğunun azalması gerçekleşir. Çoğunlukla erkeklerden daha geç gerçekleşen bu seyrelme özellikle menopoz döneminin ardından östrojen hormonunda ki azalma kaynaklı gerçekleşir.

Erkekler de görülen saç dökülmesi ise herhangi bir yaşta başlayabilmekte ve ağırlıklı olarak alın çizgisinin hemen önünde yer alan saç hattının gerisinde, başın ön, üst ve tepe kısımlarında görülür ve değişik genişliklerde olabilir.

Saç dökülmesinin önüne geçmek için ilk olarak neden döküldüğüne dair doğru sebebi tespit etmek ve ana sorunun çözümüne odaklanmak en doğru çözüm yoludur.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Bütün hakları saklıdır Hair Trans Globe | Proglama ve Tasarım : Planet WWW